28 خرداد 1403

سخنرانی مهم سید حسن نصرالله درباره طوفان الاقصی

حجت الاسلام والمسلمین «سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، در اجتماع بزرگ "تجدید بیعت با شهداء راه قدس" درباره طوفان الاقصی سخنرانی کرد.

حسینی نیوز/ سرویس اخبار قدس شریف:

حجت الاسلام والمسلمین «سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر امروز جمعه 12 آبان 1402 در اجتماع بزرگ “تجدید بیعت با شهداء راه قدس” سخنرانی کرد.

دبیرکل حزب‌الله ابتدا از حضور پرشور مردم لبنان در ضاحیه جنوبی بیروت برای استقبال از این سخنرانی تشکر کرد و گفت مقاومت اسلامی لبنان به خون شهدای راه قدس افتخار می‌کند.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «به خانواده‌های شهدا تبریک می‌گوییم که عزیزانشان این نشان الهی را کسب کردند. ما به تمام خانواده‌های شهدا در هر کجا که هستند، تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم؛ تمام مردان، زنان و کودکانی که در نبرد طوفان الاقصی به شهادت رسیدند».

نکات مهم سخنان وی به شرح زیر است:

ـ شهداء زنده هستند و در نزد خداوند روزی می خورند و شاد هستند. خوشا به حال تمام رزمندگان شهید و مظلوم.

ـ “طوفان الاقصی” هم اکنون در جبهه های مختلف امتداد و تداوم دارد.

ـ این جنگ هیچ گونه ابهامی ندارد و از آشکارترین و واضح‌ترین مصادیق نبرد در راه خداست. اگر بخواهیم به دنبال نبردی کاملاً مشروع از نظر انسانی، اخلاقی و دینی بگردیم، نبردی مانند جنگ با این صهیونیست‌های اشغالگر را نخواهیم یافت. هیچ جنگی از لحاظ انسانی، اخلاقی، دینی و شرعی مقدس تر از نبرد بارژیم صهیونیستی نیست.

ـ قبل از داشتن سلاح، قدرت واقعی ما ایمان، بصیرت، هوشیاری، پایبندی عمیق به این آرمان، آمادگی بالا برای جانفشانی و صبر بی‌حد و مرز است که خانواده‌های شهدا مصداق آن هستند.

ـ درود ویژه به این ملت اسطوره‌ای؛ مردمی که در این جهان نظیر ندارند؛ مردم غزه. زبان از بیان عظمت و پایداری مردم غزه و همچنین مردم کرانه باختری عاجز است.

ـ به تمام کسانی که در هر کجای این جهان از کشورهای عربی و اسلامی و غیر اسلامی و کشورهای آمریکای لاتین با مردم فلسطین ابراز همبستگی کردند و حمایت خود را غزه اعلام کردند، درود می‌فرستیم.

ـ ما به ارتش های عراق و یمن که وارد قلب این نبرد مبارک شدند، تشکر می کنیم و به آنها درود می فرستیم.

ـ درد و رنج مردم فلسطین که از بیش از ۷۵ سال پیش ادامه داشته، مسئله جدید و پنهانی نیست؛ اما اوضاع در سال‌های گذشته در فلسطین بسیار سخت بود، بخصوص با وجود این کابینه احمق، کودن و وحشی. این کابینه تندروی اسرائیل اسرای فلسطینی را تحت فشار قرار داد که این مسئله اوضاع انسانی را بسیار دشوار کرد. حدود ۲۰ سال است که دو میلیون انسان در شرایط سخت در نوار غزه زندگی می‌کنند و کسی برای آن‌ها کاری نکرده است.

ـ گستاخی، سرکوب و زیر پا گذاشتن حد مرزها در سیاست‌های دشمن بیشتر و بیشتر شد، ازاین‌رو می‌بایست اتفاقی بزرگ رخ می‌داد که این رژیم غاصب و حامیان مستکبر بویژه در واشنگتن و لندن  را به لرزه در می‌آورد. با پروژه های شهرک‌سازی جدید، خطرات بسیاری کرانه باختری را تهدید می‌کند. هم تصمیم و هم اجرای عملیات بزرگ طوفان الاقصی صددرصد از سوی فلسطینیان بوده و طراحان این نقشه را از همه حتی از گروه‌های مقاومت مستقر در غزه پنهان کرده بودند.

ـ تصمیم این عملیات، صد درصد فلسطینی، و اجرای آن هم صد درصد فلسطینی بود؛ و حماس آن را بسیار سِرّی نگه داشته بود. ما هم مثل بقیه مردم جهان، روز شنبه و پس از آغاز عملیات، از آن با خبر شدیم.

ـ این پنهانکاری، بقیه ما اعضای محور مقاومت را ناراحت نکرد؛ زیرا همین پنهانی و سرّی بودن، دلیل موفقیت آن شد. ما همه این عملیات را ستودیم. این عملیات هیچ گونه تاثیر منفی بر تصمیمات هیچ یک از گروه‌ها یا جنبش‌های محور مقاومت ندارد.

ـ این عملکرد برادرانمان در حماس، هویت واقعی این نبرد را تثبیت کرد و جلوی دشمن را برای انتشار اخبار جعلی بخصوص زمانی که از روابط گروه‌های مقاومت در منطقه صحبت می‌کنند، گرفت.

ـ نبرد طوفان الاقصی و عدم اطلاع هیچکس از آن، خود ثابت کرد که این نبرد کاملا فلسطینی و برای ملت فلسطین و آرمان آن‌هاست و هیچ ارتباطی با هیچ مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ندارد. آنچه در طوفان الاقصی رخ داد، نشان داد که ایران هیچ قیمومیتی بر گروه‌های مقاومت ندارد و تصمیم‌گیرندگان واقعی سران مقاومت و رزمندگان آن‌ها هستند. اقدام بزرگ طوفان الالقصی منجر به وقوع زلزله‌ای امنیتی، سیاسی، روانی و روحی در سطح رژیم صهیونیستی شد که پیامدهای موجودیتی و راهبردی برای آن‌‌ها به دنبال خواهد داشت و زمان حال و آینده این رژیم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ـ کابینه دشمن طی ماه گذشته و طی هفته‌های آینده هر کاری که کرد و هرکاری که بکند، نمی‌تواند پیامدها و آثار راهبردی طولان قصی را تغییر دهد. عملیات طوفان الاقصی ضعف و سستی این رژیم و اینکه آن‌ها حقیقتا سست‌تر از خانه عنکبوت هستند را نشان داد. دولت آمریکا و رئیس‌جمهور، وزیران و ژنرال‌های آن همگی شتافتند تا این رژیم را حفظ کنند؛ رژیمی که می‌لرزید و زلزله‌ای در آن رخ داده بود تا بلکه حدی از هوشیاری را به آن بازگردانند و باعث شوند دوباره روی پاهایش بایستد؛ اما تا این لحظه هنوز نتوانسته ابتکار عمل را به دست بگیرد. این شتابزدگی آمریکا برای به آغوش گرفتن اسرائیل ضعف و سستی این رژیم را نشان داد.

ـ اینکه ژنرال‌های آمریکایی به این رژیم بیایند و آمریکا درهای انبارهای تسلیحاتی خود را به روی ارتش اسرائیل بگشاید و اسرائیل از روز اول جنگ درخواست 10 میلیارد دلار کند، آیا این رژیم قدرتمند است و می‌تواند روی پاهایش بایستد؟

ـ این نتایج باید تشریح و تبیین شوند تا همگی بدانیم که جانفشانی‌ها در غزه و کرانه باختری و هر کجای دیگر، فداکاری‌های شایانی هستند. این نتیجه‌های کسب‌شده زمینه را برای مرحله تاریخی جدیدی از سرنوشت کشورهای منطقه فراهم کرد و گزینه دیگری در کار نبود؛ از‌این‌رو این تصمیم درست، دوراندیشانه و مطلوب بود.

ـ از ساعات اولیه نبرد واضح بود که دشمن سردرگم شده است. در برابر غزه و رویداد هولناکی که دشمن با آن مواجه شد، به نظر می‌رسد کابینه‌های دشمن هنوز از تجربیاتشان درس نگرفته‌اند. آنچه امروز در حال رخ دادن است، در سال ۲۰۰۶ در لبنان و در جنگ‌های پی‌درپی غزه با کمی تفاوت کمی و کیفی رخ داد؛ اما همگی به یک شکل بودند.

ـ از جمله مهم‌ترین اشتباهاتی که اسرائیلی‌‌ها مرتکب شدند و همچنان مرتکب می‌شوند، هدف‌گذاری‌های بزرگی است که نمی‌توانند به آن برسند. در سال ۲۰۰۶ هدفشان نابود کردن مقاومت لبنان و بازگرداندن دو اسیر بدون مذاکره و تبادل بود. بعد از گذشت ۳۳ روز به اهدافشان نرسیدند و امروز نیز در غزه همین مسئله تکرار می‌شود. آنچه اسرائیل انجام می‌دهد، کشتار مرد غزه است که اکثرا کودک، زن و غیرنظامی هستند. هیچ حرمتی در کار نیست و اسرائیل محله‌ها را کاملا ویران می‌کند.

ـ همه ما با چشمانمان دلاوری‌های نیروهای مقاومت غزه را دیدیم. وقتی رزمنده مقاومت پیش می‌رود و بمب زیر تانک کار می‌گذارد، دشمن چطور می‌خواهد با چنین نیروهایی مقابله کند؟ صحنه‌هایی که هر روز و هر ساعت از نوار غزه منتشر می‌شود، تصاویر زنان و کودکانی که از زیر آوار خارج می‌شوند و مقاومت را فریاد می‌زنند، به آن‌ها این پیام را مخابره می‌کند که با جنگ و کشتار به نتیجه‌ای نمی‌رسید. امروز شهدای غزه و زنان و کودکان آن، تمام نقاب‌های دشمن را کنار می‌زنند؛ دشمنی که رسانه‌های جهان در تلاش برای حمایت از آن بودند. آنچه در غزه در خال رخ دادن است، مسئولیت مستقیم آمریکا در قبال این کشتارها و نفاق را نشان می‌دهد.

ـ اتفاقات غزه ماهیت وحشیانه این رژیم غاصب را نشان می‌دهد؛ رژیمی که به منطقه ما آن را تحمیل کرده‌اند. تصاویر کشتارهای غزه به صهیونیست‌ها می‌گوید که پایان این نبرد پیروزی غزه و شکست دشمن است. آمریکا مسئولی کامل جنگ کنونی در غزه است و اسرائیل ابزار است و آمریکا نمی‌گذارد تجاوزات متوقف شوند و آتش‌بس را رد می‌کند. آمریکاست که جنگ غزه را مدیریت می‌کند و به همین دلیل مقاومت عراق تصمیم حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه را اتخاذ کرد. این تصمیم تصمیم دوراندیشانه و شجاعانه‌ای بود. وظیفه هر انسان آزاده و شریفی است که این حقایقی را که از آن صحبت کردیم، تبیین و تشریح کند.

ـ همه باید مسئولیت‌پذیر باشند. در سال ۱۹۴۸ زمانی که جهان مردم فلسطین را تنها گذاشت و این رژیم بر پا شد، همه مردم منطقه با پیامدهای آن دست و پنجه نرم کردند بویژه لبنان. مرحله بعد از عملیات طوفان الاقصی مانند قبل آن نخواهد بود. دو هدف هست که باید برای تحقق آن تلاش کرد: یکی توقف تجاوزات و دوم پیروزی حماس در غزه. پیروزی غزه یعنی پیروزی مردم فلسطین، اسرای فلسطینی، قدس، کلیسای رستاخیز، مردم منطقه و بخصوص کشورهای همسایه. پیروزی غزه به نفع مصر، اردن، سوریه و بخصوص به نفع لبنان است.

ـ شما باید برای توقف تجاوزات به غزه تلاش کنید، محکومیت کافی نیست و روابط را قطع کنید و سفرای خود را فرا بخوانید. متاسفانه پیشتر می‌گفتیم که صادرات نفت به آمریکا را قطع کنید و امروز از شما می‌خواهیم صادرات به اسرائیل را متوقف کنید. کمی قدرت ندارید که گذرگاه رفح را باز کنید؟! علی‌رغم تهدیدات، مردم یمن چند اقدام انجام دادند و موشک‌ها و پهپادهایشان را روانه [اراضی اشغالی فلسطین] کردند حتی اگر آن‌ها را سرنگون کنند؛ اما در پایان این موشک‌ها و پهپادها به ایلات و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در جنوب فلسطین می‌رسند.

ـ ما وارد این نبرد شده‌ایم. آنچه در جبهه ما در جریان است، مهم و تاثیرگذار است. آنچه در جبهه لبنان رخ می‌دهد، در تاریخ این رژیم بی‌سابقه بوده است. مقاومت لبنان وارد یک نبرد واقعی شده که تنها افرادی آن را درک می‌کنند که در مناطق مرزی حضور دارند. این نبرد یک نبرد متفاوت است. جبهه لبنان بخش بزرگی از نیروهایی را که برای حمله به غزه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، کاسته است. اگر موضع ما صرفا همبستگی و تظاهر کردن بود، اسرائیل خیالش از مرزهای شمالی راحت می‌بود و نیروهایش را به غزه می‌فرستاد.

ـ بخش مهمی از نیروهای صهیونیست که به جبهه شمالی آمدند، تکاور بودند و نیمی از نیروهای دریایی اسرائیل در دریای مدیترانه در مجاورت ما و در مجاورت حیفا مستقر هستند. یک چهارم نیروی هوایی به مرزهای شمالی ارسال شده و حدود نیمی از قدرت پدافندی نیز در جهت لبنان مستقر شده‌ است. ده‌ها هزار شهرک‌نشین نیز به در زمان درگیری‌ها خانه‌هایشان خارج شدند. عملیات‌ها در مرز فرماندهان دشمن و همچنین آمریکایی‌ها را نگران و دستپاچه کرد.

ـ دشمن نگران است که این جبهه (جبهه حزب الله در شمال سرزمین های اشغالی) اقدامات خود را تشدید کند و جنگ گسترده‌ای رخ دهد. این یک احتمال واقعی است می‌تواند رخ دهد. دشمن باید آن را در نظر داشته باشد.

ـ حضور ما در مرزهای شمالی و اقدامات روزانه مقاومت، جلوی دشمن را می‌گیرد. عملیات‌های مقاومت در جنوب هم به دشمن می‌گوید بزرگترین حماقت تاریخت را مرتکب شده‌ای.

ـ از روز اول عملیات طوفان الاقصی به ما گفته شد که اگر جبهه‌ای در جنوب لبنان ایجاد کنید، هواگردهای آمریکا شما را خواهند زد؛ اما این تهدیدات به هیچ وجه تغییری در موضع ما ایجاد نکرد و ما اقدامات خود در این جبهه را آغاز کردیم.

ـ تشدید اقدامات ما و توسعه آن در این جبهه به دو مسئله اساسی بستگی دارد: اول روند تحولات در غزه و دوم رفتار دشمن صهیونیستی در قبال لبنان.

ـ به دشمن صهیونیستی درباره زیر پا گذاشتن حدومرزها و حمله به غیر نظامیان لبنانی هشدار می‌دهم. چنین اقداماتی باعث می‌شود معادله غیرنظامی در برابر غیرنظامی ایجاد شود. کاملا شفاف و در عین حال مبهم می‌گویم تمام احتمالات در جبهه لبنان امکان‌پذیر است و می‌تواند هر لحظه اقدامی صورت گیرد و همگی باید برای تمام احتمالات آماده باشیم.

ـ خطاب به آمریکا هم هشدار می دهم که ناوهای شما در دریای مدیترانه هیچگاه ما را نخواهد ترساند. من به شما می‌گویم برای ناوهایتان که با آن‌ها ما را تهدید می‌کنید نیز اسلحه مناسب را آماده کرده‌ایم.

ـ کسانی که شما آمریکایی ها را در ابتدای دهه هشتاد در لبنان شکست دادند، هنوز زنده هستند؛ و البته فرزندان و نوه های آنها نیز امروز با آن‌ها هستند.

ـ کسانی که خواهان جلوگیری از توسعه جنگ هستند، باید تجاوزات به غزه را متوقف کنند. اگر جنگی در منطقه آغاز شود، نه ناوهایتان و نه جنگ هوایی به کارتان نخواهد آمد. در صورت وقوع جنگ منطقه‌ای، منافع و نظامیان شما قربانی خواهند بود و شما بازنده بزرگ این جنگ خواهید بود.

ـ خطاب به نیروهای مقاومت در منطقه می گویم که واقع بینانه، هنوز به زمان نیاز داریم، اما گام به گام پیروز می‌شویم. در سال ۲۰۰۶ و در غزه این طور پیروز شدیم و مقاومت غزه نیز این گونه دستاورد کسب کرد.

ـ جمهوری اسلامی ایران، از روزی که امام خمینی(ره) انقلاب را برپا کرد، تا امروز که امام خامنه ای (حفظه الله) آن را رهبری می کند، از مقاومت دفاع کرده و می کند.

ـ امام خامنه‌ای در جنگ لبنان به ما گفت “شما پیروز خواهید شد” و پیروز شدیم. ایشان درباره غزه نیز به یقین گفتند که “غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود”. بله؛ غزه پیروز خواهد شد و فلسطین پیروز خواهد بود و ما بزودی این را جشن خواهیم گرفت.

……………………
پایان پیام/ 101

لینک کوتاه

سوالات و نظرات

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین اخبار

اخبار جشنواره «أنا مِن حسین»

کشیش مسیحی: همه ما در زندگی، لحظات کربلایی مخصوص خود را داریم

در همایش "طوفان الاقصی و شهید سلیمانی" در کیش؛

اختری: استقامت مردم غزه “تاریخی و ستودنی” است

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 11

برگزاری نشست نداء الاقصی در جوار ضریح امام رضا(ع)

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 9

عالم اهل سنت سوریه: سالروز قیام امام حسین(ع) یوم الله است

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 8

حسینی: تعداد زوار ایرانی اربعین می تواند ۱۵میلیون نفر باشد

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 26

عکس خبری/ کمیسیون «مراسم و محافل» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 25

عکس خبری/ کمیسیون «کودک و نوجوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 23

عکس خبری/ کمیسیون «اهل سنت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 22

عکس خبری/ کمیسیون «بانوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 21

عکس خبری/ کمیسیون «اتباع و ترانزیت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 20

عکس خبری/ کمیسیون «آموزش» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین