28 خرداد 1403

مقاله خواندنی رئیس سازمان جهانی صلح؛

نگاه دست اول به پیاده روی اربعین؛ بهشت روی زمین و بزرگترین زیارت سالانه جهان

دور هم جمع شدن آنی میلیون‌ها نفر از سراسر جهان در اربعین باید از الهامات بهشتی باشد. به همان اندازه جادویی است که عراقی‌ها با یکدیگر امنیت زائران را همراه با غذا، اسکان و سایر خدمات رایگان فراهم می‌کنند.

حسینی نیوز/

موسسه رسانه‌ای بین المللی فایر اوبزرور با انتشار مقاله‌ای به نقل از دکتر مهدی علوی، بنیانگذار و رییس سازمان جهانی صلح اعلام کرد که اربعین امام حسین نمونه کامل یک تجمع بشری در جهان است.

مهدی علوی که بعنوان یک کارشناس و مشاور بین المللی نیز شناخته می‌شود در ادامه این مقاله نوشت: بعد از تحقیق متوجه شدم اربعین چیزی است که باید از نزدیک تجربه کنم. به عنوان بنیانگذار و رئیس سازمان جهانی صلح، نتوانستم این ایده را از ذهنم دور کنم. در آمریکا نمی‌توانیم بدون دردسر کنسرتی با چند هزار شرکت‌کننده داشته باشیم. چگونه در دنیا ممکن بود میلیون‌ها نفر اینقدر عاشقانه و مسالمت آمیز دور هم جمع شوند؟

بالاخره من برای تجربه اربعین سفر کردم. تجربه من در اربعین چشمانم را به احتمالات زیادی برای دستیابی به صلح جهانی باز کرد. هرگز در عمرم با چنین مهمان نوازی، عشق و سخاوتی روبرو نشده بودم. اگرچه این رویداد در عراق که تحت تهدید تروریسم است برگزار شد، اما زائرانی از سراسر جهان را دیدم که مشتاقانه در آن شرکت می‌کردند. من از نمایش ایمان به انسانیت، که مانند آن را در هیچ جای دیگری ندیده بودم، متاثر شدم.

یک گردهمایی چندفرهنگی

اگرچه در ابتدا توسط مسلمانان شیعه به عنوان یک بیداری معنوی آغاز شد، اما من شاهد بودم که اربعین مردم را از همه اقشار دور هم جمع کرد. شرکت کنندگان نه تنها شیعیان، بلکه سنی‌ها، اباضی‌ها، مسیحیان، یهودیان، هندوها، ایزدی‌ها و زرتشتیان بودند. در آنجا همه ما از نظر هدف متحد بودیم و بدون در نظر گرفتن مذهب، فرهنگ، قومیت، جنسیت و نژاد با نهایت احترام مورد استقبال قرار گرفتیم.

چهار سال قبل از آن در مراسم سالیانه حج شرکت کرده بودم. در کربلا متوجه ازدحام بسیار بیشتر شدم. اربعین پنج برابر یا بیشتر از حج مردم را جذب می‌کند. برخلاف حج که پر از حادثه و گرفتاری است، تجربه من از مراسم اربعین مسالمت آمیز بود. در حالی که حج منحصراً متشکل از مسلمانان است، اربعین از موانع هویتی عبور می‌کند. اربعین واقعا بی نظیر است.

همانطور که خوانده بودم، با طولانی‌ترین میز ناهار خوری رایگان با انواع غذا‌ها روبرو شدم. عراقی‌ها در سرتاسر مسیر زائران برای شستن پا‌ها و ماساژ پا، پشت، شانه و گردن مستقر بودند. درمانگاه‌ها و پزشکان برای درمان زائران در دسترس بودند. تمام امکانات، تا پوشک بچه، رایگان بود. تمامی خدمات، از جمله تدابیر شدید امنیتی، توسط داوطلبان ارائه شد. هیچ کدام از این‌ها توسط هیچ دولت یا شرکتی پرداخت نشده است. همه آن‌ها توسط عراقی‌ها و دیگرانی که یک سال پس انداز کرده بودند برای خدمت به زائران با عشق و دلسوزی خالص ارائه شدند. زمانی که ما اقامتگاه آن‌ها را پذیرفتیم احساس افتخار می‌کردند.

در سفر به من گفتند که در میان خدمات‌رسان‌ها عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق و سفیر چین به همراه همسرش حضور دارند. من تعجب کردم که چرا مقامات ایالات متحده غایب بودند، به ویژه زمانی که ایالات متحده به طور کلی در منطقه نامحبوب بود و بزرگترین سفارت و حضور نظامی را در این کشور داشت. این یک فرصت عالی برای روابط عمومی بود.

اربعین به ندرت خبرساز می‌شود، اما زمانی که می‌شود، بشریت را امیدوار می‌کند که صلح جهانی قابل تحقق است.

اربعین یادبود پایان چهلمین روز عزاداری شهادت امام حسین، نوه حضرت محمد (ص) و امام سوم شیعیان در قرن هفتم است. شهادت او به دست یزید خلیفه ستمکار اموی، صورت گرفت. این رویداد اثری محو نشدنی در تاریخ اسلام بر جای گذاشت.

برای من اربعین تجربه‌ای بود که زندگی را تغییر داد

سال ۲۰۱۴ داعش آزادانه بیشتر مناطق عراق را تصرف کرد و مرتکب جنایاتی شد که جهان را شوکه کرد. داعش با سلاح و وسایل نقلیه ساخت غربی، مظنونان را شکنجه کرد، به زنان و دختران تجاوز کرد، دزدی کرد، به بردگی گرفت، از کودکان سرباز استفاده کرد و نسل کشی کرد.

داعش که مواضع افراطی ضد شیعی دارد، تلاش کرد زائران را برای ترک اربعین تهدید کند. این تهدید مشارکت بیشتر در سرپیچی را به همراه داشت، جسارت شجاعانه‌ای که به ندرت در سراسر جهان دیده می‌شود.

امام حسین برای زائران، شخصیتی است که از نظر روحی به خداوند، سرچشمه همه چیز متصل است، که او را قادر می‌سازد در برابر استبداد محکم بایستد و هرگز تسلیم ظلم نشود. حسین این کار را کرد، هرچند به قیمت جان خود و برادران، پسران و دیگر عزیزانش تمام شد.

به نظر من، اربعین نشان دهنده واقعی مشارکت و انسجام بین فرهنگی حتی از سازمان ملل متحد است. سازمان ملل نیز مانند دیگر نهاد‌های سیاسی، مملو از طرفداری و فساد است. برخلاف سازمان ملل، در اربعین با همه مردم با احترام برابر رفتار می‌شود.

روزها، شب ها، هفته‌ها و ماه‌ها مشغول بودم. چیزی در اعماق وجودم مرا ترغیب کرد که شرکت کنم. من می‌خواستم بخشی از آن باشم. لازم بود خودم آن را ببینم و رویدادی را که میلیون‌ها نفر می‌شناختند تجربه کنم. با وجود تهدید قریب الوقوع داعش علیه زائران، اشتیاق شدیدی به سفر داشتم. از دانستن اینکه هدفی وجود دارد هیجان زده و مشتاق شدم.

از آنجایی که داعش بخش زیادی از عراق را تحت کنترل داشت، خانواده من به شدت مخالف سفر من در خاورمیانه، به ویژه در داخل عراق بودند. مجبور شدم سفرم را به تاخیر بیاندازم.

به لطف قاسم سلیمانی، ژنرال فقید ایران، اوضاع از آن زمان به بعد در منطقه تغییر کرده است. در اواسط سال ۲۰۱۸، عراق با کمک ایران و روسیه برای بیرون راندن داعش از عراق دست به کار شد. در زمین با پشتیبانی هوایی روسیه، نیرو‌های ویژه عراقی به رهبری سلیمانی و فرمانده شبه نظامیان عراقی ابومهدی المهندس به شدت داعش را شکست دادند. آن اقدام شجاعانه به من فرصت داد تا خانواده ام را متقاعد کنم تا در اربعین شرکت کنم. من به آن‌ها اطمینان دادم که مراقب باشم. چون می‌دانستند چقدر دلم می‌خواهد به آنجا بروم، با اکراه موافقت کردند.

اربعین در سال ۲۰۱۸ در پایان ماه اکتبر بود. من شگفت زده شدم. سفر فراتر از تمام انتظارات من بود. هر لحظه نفس‌گیر بود من ۱۲ روز در عراق ماندم و حتی یک سکه هم برای غذا هزینه نکردم. اقامتگاه من نیز کاملاً رایگان بود، اما ترجیح دادم چند شب در هتل‌های خوب بمانم تا فکر کنم. قیمت هتل‌ها حدود ۲۰ دلار در شب بود.

قدم به قدم، در کنار هم، تمام ۵۰ مایل راه را با پای پیاده طی سه روز، در کنار میلیون‌ها زائر دیگر طی کردم. سفر از حرم امام علی (ع) در شهر مقدس نجف آغاز شد و به حرم امام حسین (ع) در شهر مقدس کربلا پایان یافت.

کودکانی را در آغوش مادرانشان دیدم و مردان جوانی را دیدم که به زنان و سالمندان در تلاش برای سفر کمک می‌کردند. من افرادی را دیدم که عصا داشتند. افرادی را دیدم که ضعیف، سالخورده یا ناتوان و روی ویلچر بودند. هیچ شکاف یا اختلافی وجود نداشت. آنجا همه یکی بودیم.

وقتی مردم در کنارم حرکت می‌کردند، تنها امید در چشمانشان بود و عشق در دلشان. غالباً در افکارم دچار وقفه می‌شدم، می‌توانستم انرژی را در سراسر بدنم، ذهنم، روحم احساس کنم. فرکانس اطرافم عشقی ارتعاشی، بی‌قید و شرط، خالص و صمیمانه بود.

با این فرکانس قدرتمند بود که من گام برداشتم. تمام این انرژی زیبا و دوست داشتنی باعث شد تا چیزی که در غیر این صورت به عنوان یک ماراتن شناخته می‌شود، شبیه پیاده روی در پارک باشد. من به جز یک کوله پشتی لباس، چیز کمی به تن داشتم، با این حال احساس فراوانی می‌کردم.

در تمام عمرم هرگز سخاوت را در این حد ندیده بودم. انواع غذا و اقامتگاه راحت به صورت رایگان در طول مسیر در همه جا در دسترس بود. از اینکه دیدم حتی فقیرترین عراقی‌ها هم برای رسیدن به آنجا روز‌ها با پای پیاده سفر می‌کردند، شگفت زده شدم، فقط برای اینکه به زائران خرما از اینجا و آنجا بدهند.

بهشت روی زمین

با خودم فکر کردم: اگر عراقی‌ها می‌توانستند این روحیه را تا پایان سال با همان دلسوزی و عشق با یکدیگر ادامه دهند، عراق بار دیگر باغ عدن می‌شد، مکانی برای شادی و آرامش.

دور هم جمع شدن آنی میلیون‌ها نفر از سراسر جهان در اربعین باید از الهامات بهشتی باشد. به همان اندازه جادویی است که عراقی‌ها با یکدیگر امنیت زائران را همراه با غذا، اسکان و سایر خدمات رایگان فراهم می‌کنند.

در سفرم متوجه شدم که میلیون‌ها زائر پیاده از ایران، کویت، سوریه و لبنان همراه با شهر‌هایی از عراق و کشور‌های عربی خلیج فارس به سمت کربلای معلی حرکت کردند. روز‌ها پیر و جوان کیلومتر‌ها مسیر‌های کوهستانی و سنگی را زیر آفتاب سوزان روز و سرمای یخبندان شب طی کردند تا به شهر مقدس برسند. صرف نظر از اینکه از کجا آمده اند، همه آن‌ها فقط می‌خواستند به خدا متصل شوند و در صلح زندگی کنند. برای تحقق این اهداف عالی، آن‌ها می‌دانستند که سطحی از اراده بی امان، مسئولیت پذیری، حسن خلق، مهربانی و استقامت لازم است تا بر ظلم پیروز شد.

امام حسین در ایستادگی خود در برابر ظلم و بی عدالتی نمونه‌های فراوانی از شجاعت به ما داد. بسیاری از نقل قول‌های او در سراسر جهان شنیده می‌شود، بیش از ۱۳۰۰ سال پیش، قبل از اینکه به طرز فجیعی به شهادت برسد، گفت: “مرگ با عزت بهتر از زندگی در ذلت است.”

………………………
پایان پیام/ ۱۱۰

لینک کوتاه

سوالات و نظرات

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین اخبار

اخبار جشنواره «أنا مِن حسین»

کشیش مسیحی: همه ما در زندگی، لحظات کربلایی مخصوص خود را داریم

در همایش "طوفان الاقصی و شهید سلیمانی" در کیش؛

اختری: استقامت مردم غزه “تاریخی و ستودنی” است

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 11

برگزاری نشست نداء الاقصی در جوار ضریح امام رضا(ع)

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 9

عالم اهل سنت سوریه: سالروز قیام امام حسین(ع) یوم الله است

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 8

حسینی: تعداد زوار ایرانی اربعین می تواند ۱۵میلیون نفر باشد

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 26

عکس خبری/ کمیسیون «مراسم و محافل» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 25

عکس خبری/ کمیسیون «کودک و نوجوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 23

عکس خبری/ کمیسیون «اهل سنت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 22

عکس خبری/ کمیسیون «بانوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 21

عکس خبری/ کمیسیون «اتباع و ترانزیت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 20

عکس خبری/ کمیسیون «آموزش» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین