28 خرداد 1403

احداث اولین شهرک اربعین کشور در مرز مهران

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از احداث اولین شهرک اربعین کشور در مرز مهران خبر داد و گفت: ساخت این شهرک الگویی برای سایر شهرهای مرزی خواهد شد.

حسینی نیوز/ سرویس اخبار ایران:

 

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از احداث اولین شهرک اربعین کشور در مرز مهران خبر داد و گفت: ساخت این شهرک الگویی برای سایر شهرهای مرزی خواهد شد.

«مهدی جمالی نژاد» امروز شنبه 15 مهر 1402در آیین تجلیل از موکب داران اربعین استان ایلام با تقدیر از مسئولان این استان ایلام در برگزاری کنگره بزرگ اربعین حسینی(ع)، اظهار کرد: بهره برداری از مجموع پروژه های که در قالب تسهیل و تامین زیرساخت های آمد و شد روان زائران کنگره اربعین حسینی در استان مرزی ایلام اجرایی گردید باعث رضایتمندی زوار از زیرساخت های منتهی به مرزی بین المللی مهران شد.

وی با تقدیر از از فعالیت های عمرانی انجام شده در حوزه اربعین در استان ایلام در حوزه زیرساختی، افزود: این اقدامات افتخاری برای مجموعه وزارت کشور است که در کنار موکب داران برای خدمات دهی به زوار عزیز اقدامات مناسبی صورت گرفت.

با بیان اینکه زیرساخت های اربعین برای سال آینده توسعه و تحول پیدا خواهد کرد، تصریح کرد: قرار است اولین شهرک اربعین در مرز مهران باهمت مردم ایلام و مسئولین استان در اربعین ۱۴۰۳ به عنوان الگویی برای سایر مرزهای کشور اجرایی شود.

جمالی نژاد از آمادسازی طرح جامع اربعین در کشور و استان ایلام خبر داد و یادآور شد: باید راه های زیادی برای تکمیل زیرساخت های اربعین در استان مرزی ایلام طی کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال برای اربعین ۱۱۹ پروژه بزرگ در ایلام در راستای تسهیل در تردد زوار مورد توجه قرار گرفت، ابراز کرد: برای اربعین سال آینده با احداث شهرک اربعین پروژه‌های بیشتر و اعتبارات بیشتری به استان تزریق خواهد شد.

احداث اولین شهرک اربعین کشور در مرز مهران

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه دولت در موضوع اربعین بسترساز و تسهیل گر است، یادآور شد: و مردم نقش اصلی را در اربعین بر عهده دارند و نباید این نقش نادیده گرفته شود.

وی با تقدیر از همه موکب داران که در ارتباط با موضوع اربعین تلاش کردند و با همکاری و همفکری در مرزها، هم صحنه‌های زیبایی را خلق کردند و هم نقش روایت گری داشتند، گفت: در اربعین امسال بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ موکب به صورت رسمی و ثبت شده در در داخل کشور برای خدمات رسانی به زائران حسینی(ع)فعالیت داشتند و ۲۰۰ هزار داوطلب در نیز موکب‌ها مشغول خدمات رسانی به زوار بودند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به اینکه بازیگر اصلی این عرصه مردم و موکب داران هستند، افزود: امروز نیاز است گفتمان اربعینی در کشور فرهنگ سازی شود، این گفتمان باعث پیروزی کشور در عرصه های مختلف خواهد شد.

جمالی نژاد افزود: اگر همه چیز باشد ولی اقتدار نباشد به هیچ عنوان شکوفایی محقق نمی شود، در تببین واژه اقتدار اگر سه مقوله مهم در کنار هم نباشد اقتدار ایجاد نمی شود، اول قدرت خدادادی شامل مانع نفتی زیرزمینی، آب، جنگل های فراوران و…،دوم قدرت اقتصادی شامل تکنولوژی، فناوری های نوین،شرکت های دانش بنیان و… و سومین قدرت، قدرت گفتمانی است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: این قدرت گفتمانی است که باعث استکبار ستیزی و پیروزی کشور در عرصه های مختلف شده است، همین گفتمان در پیروزی انقلاب و هشت سال دفاع مقدس نقش اصلی را ایفا کرد.

امام حسین (ع) کشتی نجات است

استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام نیر در این مراسم با اشاره به اینکه امام حسین (ع) کشتی نجات است، گفت: اربعین راهپیمایی نور، معرفت و ملکوت و مفهوم باطنی همه اعتقادات قلبی ما است که باید نسبت به آن اهتمام ویژه شود.

“حشمت الله قنبری” افزود: اربعین یک هویت جدید است، اربعین یک پیاده‌روی معمولی نیست، اربعین ریشه در عاشورا دارد.

وی با اشاره به اینکه اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) یک هویت و موضوع مهم و استثنایی تاریخ آفرینش است، تصریح کرد: اربعین در یک جهان یک جاودانگی پیدا کرده است، این راه تمام نمی شود.

استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: انقلاب و کشور ما در پرتو اربعین اقتدار خواهد داشت، بدون اربعین هیچ اقتداری نخواهیم داشت.

احداث اولین شهرک اربعین کشور در مرز مهران

قنبری با بیان اینکه اربعین یک هویت تمدن ساز است که باعث شده نظام سلطه امروز از این حرمت عظیمی واهمه داشته باشد، گفت: اینکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از فقط استان ایلام تردد می کنند، شوخی نیست و قطعا خود امام حسین(ع) کمک می کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر سال بر تعداد شرکت کنندگان در مراسم پیاده روی اربعین افزوده می شود و قطعا در آینده این جمعیت صدها برابر می شود.

در پایان این مراسم از موکبداران و خادمان زوار اربعین حسینی در سال جاری با حضور مسئولان اجرایی و فرهنگی استان تجلیل شد.

…………………………
پایان پیام/ 101

لینک کوتاه

سوالات و نظرات

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین اخبار

اخبار جشنواره «أنا مِن حسین»

کشیش مسیحی: همه ما در زندگی، لحظات کربلایی مخصوص خود را داریم

در همایش "طوفان الاقصی و شهید سلیمانی" در کیش؛

اختری: استقامت مردم غزه “تاریخی و ستودنی” است

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشوراء با استاندار قـم

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 11

برگزاری نشست نداء الاقصی در جوار ضریح امام رضا(ع)

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 9

عالم اهل سنت سوریه: سالروز قیام امام حسین(ع) یوم الله است

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 8

حسینی: تعداد زوار ایرانی اربعین می تواند ۱۵میلیون نفر باشد

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 26

عکس خبری/ کمیسیون «مراسم و محافل» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 25

عکس خبری/ کمیسیون «کودک و نوجوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 23

عکس خبری/ کمیسیون «اهل سنت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 22

عکس خبری/ کمیسیون «بانوان» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 21

عکس خبری/ کمیسیون «اتباع و ترانزیت» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین

اخبار سومین گردهمایی فعالان فرهنگی اربعین - 20

عکس خبری/ کمیسیون «آموزش» سومین گردهمایی بزرگ فعالان فرهنگی اربعین